وقتی از بازارچه های مرزی صبحت می کنیم، منظورمان مناطق محصور و حفاظت شده ای در نقاط صفر مرزی ایران و کشورهای همسایه هستند که از آنها برای داد و ستد استفاده می شود. این بازارچه ها که اغلب یکی از راه های اشتغال زایی در مناطق مرزی به حساب می آیند، دارای گمرک هایی با امکان انجام تشریفات صادرات و واردات کالا هم هستند. هم ساکنان مرزی ایران و هم ساکنان آن طرف مرز می توانند به سهولت و به دور از قوانین و مقرارت سختگیرانه، اجناس و تولیدات خود را در مغازه ها و غرفه های این بازارچه ها برای خرید و فروش عرضه کنند. هدف اصلی تاسیس و راه اندازی چنین بازارچه هایی، مبارزه با قاچاق، رونق اقتصادی مناطق مرزی و ایجاد فرصت های اشتغال برای مناطق معمولا محروم مرزی است. قیمت اجناس عرضه شده در این بازارچه ها به دلیل حذف واسطه ها و کوتاهتر شدن زنجیره فروش و همچنین در بسیاری از موارد به دلیل جذف مالیات گمرک، بسیار کمتر ار سایر مناطق است. تمام مزیت های ذکر شده در بالا باعث موفقیت بسیار زیاد این بازارچه ها شده است. از معروف ترین بازارچه های مرزی ایران، بازارچه مرزی صنم بلاغی واقع در شهرستان پلدشت از توابع استان آذربایجان غربی است. با ما در مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در خصوص بازارچه مرزی صنم بلاغی کسب کنید.

درباره بازارچه مرزی صنم بلاغی

درباره بازارچه مرزی صنم بلاغی

بازارچه مرزی صنم بلاغی، مجموعه ای متشکل از 30 غرفه تجاری در زمینی به وسعت 14000 متر در منتهی الیه شمال غربی ایران و در مرز مشترک ایران با جمهوری نخجوان است. فعالیت های انجام شده در این بازارچه، اکثرا در زمینه وارادات انواع لوازم یدکی خودرو و ماشین آلات و در مقابل صادرات انواع مختلفی از میوه، تره بار، مصالح ساختمانی و کالاهای صنعتی است. بررسی ها نشان می دهد که مهمترین کالاهای تجاری این بازارچه عبارتند از انواع ظروف شیشه ای و پلاستیکی، انواع میوه و سنگ های گرانیت و پروما هستند. گفتنی است که فعالیت این بازارچه باعث رونق اقتصادی منطقه پلدشت، به خصوص رونق فعالیت های پیله وران ساکن در این منطقه شده است.

تاریخچه بازارچه مرزی صنم بلاغی

مردمان شهرستان پلدشت که در شمال غربی ترین نقطه ایران قرار دارد، مشترکات زبانی و فرهنگی فراوانی با مردم جمهوری خود مختار نخجوان دارند. علاوه بر این فاصله این منطقه تا جمهوری نخجوان هم به بسیار کم است، آنچنان که از داخل شهر به راحتی می توان ساختمان های شهر نخجوان را مشاهده کرد. این مشترکات و نزدیکی جغرافیایی، زبانی و فرهنگی باعث شد تا مقامات دو کشور ایران و آذربایجان تصمیم بگیرند تا با افتتاح بازارچه مرزی صنم بلاغی، به اقتصاد این مناطق رونق ببخشند. به دنبال این تصمیم، بازارچه مرزی در سال 1371 آغاز به کار کرد و فعالیت این بازار از آن زمان تا کنون ادامه دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

همانطور که پیش از این هم اشاره شد، بازارچه مرزی صنم بلاغی در مرز شهرستان پلدشت استان آذربایجان غربی با جمهوری نخجوان قرار دارد. این بازارچه در فاصله 30 کیلومتری شهرستان تاریخی و گردشگری شوت قرار دارد. گفتنی است که بازارچه مرزی صنم بلاغی دارای 5 مرکز اقامتی در بخش مرکزی شهرستان پلدشت و 2 مرکز اقامتی در بخش ارس این شهرستان است. علاوه بر این عملیات بهسازی این بازارچه در محوطه ای به وسعت 10 هزار متر هم در حال اجرا است که تکمیل آن باعث رونق بیشتر این مجموعه می شود. البته مسافران و گردشگرانی که به قصد بازدید از این بازارچه به شهر پلدشت می آیند، می توانند از سایر جاذبه های گردشگری نزدیک به آن هم دیدار کنند و به این ترتیب سفر خاطره انگیزتری داشته باشند.

رود ارس

یکی از اصلی ترین این جاذبه ها، رودخانه ارس به شمار می رود که بخش بزرگی از مرز ایران و نخجوان را به خود اختصاص داده است. این رودخانه پرآب و جنگل های انبوه حاشیه آن، از جمله دیدنی های پلدشت هستند که دیدن آن به همه گردشگران توصیه می شود. علاوه بر رودخانه ارس، جاذبه های دیگری هم در این منطقه وجود دارند. برای مثال رودخانه زنگبار که از داخل شهر پلدشت می گذرد و به رود ارس می ریزد. از جمله دیگر جاذبه های این منطقه می توان به سد ارس، روستاهای ساری سو، کوه های گچه داغ، قلعه جوق، کلیسای آبادی قزل ونک، حیات وحش دره شام در روستای دودا و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

رود ارس

شرایط بازدید از بازارچه مرزی صنم بلاغی

اگرچه بازدیدکنندگان بازارچه صنم بلاغی برای ورود به بازارچه نیازی به پرداخت عوارض ندارند، اما سرمای سخت زمستانی این منطقه باعث می شود تا سفر به این منطقه در این فصل از سال دشوار باشد. تابستان های گرم پلدشت سبب می شود تا پیشنهاد ما به شما، سفر تابستانی به منطقه پلدشت و بازارچه مرزی صنم بلاغی باشد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

بازارچه مرزی صنم بلاغی در شهرستان پلدشت و مرز ایران با جمهوری خودمختار نخجوان قرار دارد. برای مراجعه به این بازارچه کافی است تا بازدیدکنندگان خود را به شهرستان پلدشت برسانند. چنانچه می خواهید سفری ایمن و کم خطر به این بازار را تجربه کنید، پیشنهاد ما به شما خرید بلیط اتوبوس است. فرایند تهیه این بلیط را می توان به راحتی و با صرف کمترین هزینه مالی و زمانی و با مراجعه به وب سایت مستر بلیط انجام داد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *