راز و جرگلان یکی از شهرستان های استان خراسان شمالی است که در قسمت شمال شرقی استان قرار دارد و در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان واقع شده است. زبان مردم این شهر رازی، پهلوی اشکانی و زبان قوم پارت، است. راز از شمال و شرق با ترکمنستان و از جنوب با مانه و جنوب غربی با بجنورد، از غرب با گلستان مانه همسایه است.

این شهر که از شهرهای مرزی کشورمان به حساب می آید دارای آب و هوائی سرد است که باعث به وجود آمدن زمستان های سرد و تابستان های معتدل می شود. تاریخ قدیمی این شهر سبب شده است که دارای آثار تاریخی به جای مانده از قرون گذشته باشد و مکانی برای گردشگری به حساب بیاید. ارگ آلمادوشن یکی از همین آثار است که در این بخش به شرح آن می پردازیم.

معرفی ارگ آلمادوشن

معرفی ارگ آلمادوشن

آلمادوشن یکی از مکان‌های تاریخی استان خراسان شمالی، که در منطقه غلامان شهرستان راز و جرگلان واقع شده، است. این ارگ به جای مانده از دوران اشکانیان است که دارای معماری زیبایی بود ولی متاسفانه امروز به جزء دیواره های خارجی آن چیزی باقی نمانده است و تا دوران اسلامی نیز کاربرد داشته ولی به مرور زمان متروک و تخریب شده است.

ارگ بر فراز کوهی واقع شده است، با قله‌ای تخت و در نزدیکی آن نیز، روستایی به همین نام وجود دارد. در کنار لبهٔ جنوبی قله، آواری از ساختمانی بزرگ و چهارگوش به جا مانده است، جای گیری این قلعه بر بلندای این تپه نشان از کاربری نظامی آن دارد و به احتمال زیاد برای دیده بانی از این قلعه استفاده می شده است.

در قسمت های مختلف قلعه می توان آواری از بناها را دید که مطمئنا روزگاری بناهایی زیبا با معماری های با شکوه بوده اند. طول قلعه که به صورت شمالی- جنوبی کشیده شده حدود 500 متر و عرض آن که در جهت شرق به غرب، بیش از 100 متر است. این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۱۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

مجله مستر بلیط تمام تلاش خود را برای شناسایی آثار تاریخی ایران می کند، بنابراین شما هم اگر از علاقه مند به این مجموعه از آثار هستید، حتما سری به مجله مستر بلیط بزنید و از مطالب آن استفاده نمائید.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر راز و چرگلان و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “راز و چرگلان” را مطالعه نمایید.

وجه تسمیه آلمادوشن

آلما در زبان ترکمنی به معنی سیب و دوشن به معنی افتادن است و معنی آلمادوشن سیب افتاده می شود. دلیل نام گذاری قلعه به این نام، وجود روستایی در نزدیکی آن با نام آلمادوشن است و ارگ نام خود را از روستا گرفته است.

برای سفر به راز می توانید از اتوبوس استفاده کنید و بلیط اتوبوس را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید و از مزایای این نوع خرید بهره مند شوید.

راه های دسترسی به ارگ آلمادوشن

راه های دسترسی به ارگ آلمادوشن

همانطور که گفته شد این قلعه در نزدیکی روستای آلمادوشن در شهرستان راز قرار دارد بنابراین می توانید برای دیدن آن در این مسیر قرار بگیرید.

شرایط بازدید

هنگام بازدید از این بنا احتیاجی نیست که هزینه ای پرداخت کنید ولی اگر می خواهید این بنا را از نزدیک ببینید باید از تپه بالا بروید پس وسایل لازم را فراموش نکنید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل بجنورد شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *