دره انار گتوند کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

دره انار گتوند کجاست؟ طبیعت گردی یکی از انواع گردشگری به شمار می آید، که سالانه افراد زیادی به این فعالیت می پردازند و روز به روز بر طرفداران آن افزوده می شود. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پرطرفدارترین شاخه های گردشگری است و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی گفته می شود.

طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. بنابر تعریف انجمن بين المللی بوم گردشگری، اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی است که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود.

اکوتوریسم، علاوه بر رابطه تنگاتنگ با محيط زیست، پيوند عميقی نيز با فرهنگ دارد. گردشگری طبیعی یا طبیعت گردی مجموعه ای از الگوهای رفتار اجتماعی، هنرها، اعتقادات، رسوم و سایر محصولات انسان و ویژگی های فکری یک جامعه یا ملت، فرهنگ، عامل اصلی و موتور توسعه پایدار و حفاظت از محيط زیست است.

در ایران جاذبه های طبیعی بسیاری وجود دارد که سالانه افراد زیادی برای دیدار از آنها راهی سفر می شود. یکی از این جاذبه ها دره انار گتوند به شمار می آید که در استان خوزستان و شهرستان گتوند قرار دارد.

معرفی دره انار گتوند

 

معرفی دره انار گتوند

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. شهرستان گُتوند یکی از شهرستان‌های استان خوزستان به شمار می رود و مرکز آن، شهر گتوند است.

گتوند در شمال شهرستان شوشتر قرار دارد و دارای دو بخش مرکزی و بخش عقیلی است. بخش عقیلی خاکی حاصلخیز دارد. همچنین گتوند دارای یک سد تنظیمی به نام سد گتوند و یک سد بزرگ برای تولید انرژی و ذخیره‌سازی آب بنام گتوند علیا است.

یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان دره انار گتوند نامیده می شود که در جنوب سردشت، شمال شهر گتوند و به فاصله‌ی ۷۱ کیلومتری شرق دزفول قرار گرفته است. این مکان بسیار سرسبز است و یکی از جذابیت های آن نیز قرار گیری در محیطی خشک و سوزان به شمار می رود.

این محل آب و هوایی بسیار مطبوع و خنک دارد و همین دلایل از آن محیطی پر طرفدار ساخته است. رسیدن به این محل کمی با سختی همراه است همین موضوع باعث بکر ماندن این محیط شده است. در گرمای بی اندازه خوزستان این مکان از آب و هوایی به میزان زیاد خنک تر از دیگر قسمت های استان را می توانید تجربه کنید.

ساختار و طبیعت دره انار

 

ساختار و طبیعت دره انار

به مرور که در این دره رو به جلو بروید، شاهد آب و آبشار های زیبا در این محل می شوید. در طول مسیر حوضچه‌های زلال زیر آبشارهای کوچک خودنمایی می‌کنند. پس از مدتی پیاده‌ روی به آبشاری بزرگ می ‌رسید که پنج متر ارتفاع و زیر آن حوضچه‌‌ای مناسب برای آبتنی دارد.

گرچه مسیر ناهموار و در بعضی جاها سخت است، اما هوای مطبوع همراه با صدای دلپذیر برخورد آب روی صخره‌ها و سنگ‌ها، دشواری مسیر را از یاد می‌برد. درختان انار و انجير و انواع گياهان دارويي در كنار چشمه هاي مختلف بر جذابيت اين منطقه افزوده است.

وجود چشمه سارها، ديوارهاي قنديل بسته، بوته زارها، گونه‌های گياهی و تلفيق آب و كوه و درختچه های وحشی صحنه هایی بی مانند در این محل ایجاد کرده اند. آب روان در اين دره سرسبز، بسيار خنك و گواراست و گونه های مختلفی از انواع ماهيان نيز در چشمه های اين دره به چشم می خورد.

راه های دسترسی به دره انار

 

راه های دسترسی به دره انار

برای اینکه از محوطه دیدن کنید باید در ابتدا به شهرستان گتوند سفر کنید و برای این سفر می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط به صورت آنلاین کنید. پس از رسیدن به این شهر می توانید با وسایل نقلیه موجود در این ناحیه به سمت این ناحیه حرکت کنید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید وارد جاده گتوند شوید. کل این مسیر آسفالت و تنها یک کیلومتر از آن خاکی است.

بازدید از دره انار گتوند

دیدار از این محل رایگان است ولی اگر توانایی پیاده روی طولانی مدت را ندارید وارد این مسیر نشوید. در این محوطه می توانید فعالیت های مختلفی نظیر شنا، عکاسی، صخره نوردی و … انجام دهید. بهترین فصل برای سفر به این محل فصل بهار به شمار می رود زیرا زیبایی طبیعی این ناحیه را می توانید به وضوح ببنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *