گرمابه آخوند

گرمابه آخوند؛ معرفی+راه های دسترسی

ارومیه یکی از شهرهای باستانی ایران به شمار می رود به همین علت بناهای تاریخی مختلفی را درون خود جای داده است. یکی از این بناها حمام آخوند آن می باشد که داخل بازار قدیمی و در راسته حاج میرزا حسین آقا واقع شده که قدمت آن به زمان حکومت قاجاریان باز می گردد. با مراجعه به مجله مستر بلیط می توانید تمامی اطلاعاتی را  که در مورد حمام آخوند نیاز دارید به دست آورید.

ارومیه

معرفی گرمابه آخوند

ارومیه به عنوان یکی از کلان شهرهای ایران محسوب می شود که رخدادهای مختلفی را در سده های گذشته به خود دیده مثلا اشغال ارومیه به دست عثمانی ها و روس ها یکی از این موارد می باشد. این شهر به دلیل اینکه در بین شاهراه های ارتباطی مثل قفقاز، میان رودان و آسیای صغیر قرار داشت از مهم ترین مرکز های تجاری کشور به شمار می رفت.

اسم ارومیه در زمان حکومت پهلوی اول به دلیل اینکه رضا شاه علاقه زیادی به این شهر داشت به رضائیه تغییر پیدا کرد اما بعد از انقلاب اسلامی آن را به ارومیه تغییر نام دادند. این شهر به دلیل اهمیتی که داشته بناهای تاریخی زیادی را هم دارا است که گرمابه آخوند یکی از حمام های تاریخی آن می باشد.

تاریخچه گرمابه آخوند

همان طور که می دانید حمام آخوند از حمام هایی عمومی ارومیه به شمار می رفته بنابراین از اهمیت بی شماری برخوردار بوده و ساخت آن به اوایل حکومت قاجاریان باز می گردد.

در سال 1366 با توجه به این که کشور عراق حمله های پی در پی را انجام داد این بنا تخریب شد و به ویرانه ای تبدیل گشت به همین علت تعمیراتی را برای مرمت آن انجام دادند و دقیقا با توجه به معماری که در گذاشته داشته آن را مرمت نموده اند به نحوی که امروزه هم به عنوان یکی از گرمابه های عمومی در اختیار مردم قرار دارد. این اثر تاریخی در سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه گرمابه آخوند

نقشه گرمابه آخوند

با توجه به این که قدمت این بنا به سالیان گذشته باز می گردد می توان گفت پلان و طراحی منظمی را دارا نیست و کف حمام را حدود دو متر و هشتاد سانتی متر از کف بازار پایین تر ساخته اند، در معماری این حمام می توان دو گنبد مرکزی را مشاهده نمود که یکی از آن ها را برای قسمت گرم خانه و دیگری را برای سالن رخت کن ساخته اند و برای سیستم تهویه هوا و روشنایی کاربرد دارند.

پی این بنا را از ملات، سنگ لاشه و ماسه و آهک ساخته اند. قوس هایی را که برای طراحی این حمام در نظر گرفته اند از نوع شاخ بزی می باشد که جلوه بی نظیری را به گرمخانه داده و باعث ماندگاری آن بعد از صد ها سال شده است. می توان گفت حمام آخوند کاربری گذشته خود را به عنوان گرمخانه همچنان حفظ نموده، در قدیم محلی را برای به عنوان خزینه آب سرد قرار داده بودند که امروزه به دوش تبدیل شده و تزئینات به خصوصی را برای معماری حمام به کار نبرده اند تنها از آجرهای 20 در 20 استفاده نموده اند.

از قسمت های دیگر گرمابه آخوند می توان به کاشی های رنگی، دودکش ها، سیستم فاضلاب، دیوار چینی های آن و نورگیرهایی که در دو گنبد تعبیه شده اند اشاره کرد. هنگامی که تصمیم گرفتید به ارومیه سفر کنید می توانید با مراجعه به سایت اینترنتی مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس ارومیه نمایید و سفری بی نظیر را برای خود رقم بزنید.

نقشه و معرفی بخش های مختلف گرمابه آخوند

شرایط بازدید از حمام آخوند

هنگامی که راهی ارومیه می شوید بدون شک به بازدید از جاذبه های گردشگری آن هم علاقه دارید. زمانی که تصمیم گرفتید به بازدید از این حمام بروید می توانید بدون اینکه هزینه ای را پرداخت نمایید وارد حمام شوید و از قسمت های مختلف آن دیدن نمایید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل ارومیه شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.

شرایط بازدید از حمام آخوند

آدرس و راه های دسترسی به حمام آخوند

هنگامی که می خواهید برای بازدید از حمام بروید می توانید با استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود به آن جا بروید برای این منظور باید بازار قدیمی ارومیه را پیدا کنید که حمام در راسته بازار قرار گرفته است. اگر هم هنگام مسافرت از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرده اید به راحتی می توانید با استفاده از تاکسی خود را به این مکان برسانید.

آدرس: ارومیه، بازار قدیمی، پشت روستای بقالان
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *