فرودگاه بین المللی آبادان

فرودگاه بین المللی آبادان کجاست؟ معرفی + راه‌های دسترسی

فرودگاه بین المللی آبادان کجاست؟ آبادان شهری مرزی در جنوب غربی ایران و از شهرهای اصلی استان خوزستان می باشد. این شهر به خاطر وجود ذخایر نفتی بسیار، مشهور است. این شهر به علت اینکه یکی از قطب‌های صنعتی کشور می باشد دارای رفت و آمد های بسیار زیاد است. از آنجا که این شهر جزو مناطق آزاد کشور به حساب می آید، بازارهای مصرفی آن نیز معروف می باشد.

آبادان می توان به دلیل داشتن پالایشگاه نفت و پتروشیمی، راهبردی بودن و هم‌مرزی با کشور عراق، از زمان جنگ جهانی دوم یکی از مهم‌ترین شهرهای خاورمیانه و ایران بوده ‌است. این شهر هم دارای فرودگاه و هم بندر می باشد.

آبادان دارای مکان های طبیعی و تاریخی زیادی برای گردش می باشد. بهترین زمان سفر به این شهر بهمن و اسفند ماه است. از جمله این مکان‌ها می توان به ساحل بسیار زیبای رودخانه‌های اروند، بهمنشیر، کلیسای آبادان، سینما نفت، مناطق بوارده و بریم و پالایشگاه نفت آبادان (پالایشگاه نفت آبادان یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های نفت جهان است)، دانشکده نفت آبادان و بسیاری دیگر اشاره کرد.

بهترین روش برای سفر به این شهر به صورت هوائی می باشد. برای خرید بلیط هواپیما می‌توانید یکی از راحت‌ترین راه‌ها یعنی سایت مستر بلیط را انتخاب کنید. اگر قصد سفر هوائی به آبادان را دارید می توانید با مطالعه این مطلب اطلاعات کاملی از فرودگاه بین المللی آیت الله جمی آبادان کسب کنید.

تاریخچه فرودگاه بین المللی آبادان

تاریخچه فرودگاه بین المللی آبادان

فرودگاه آبادان در سال 1320 توسط شرکت نفت کشور تاسیس شد. اولین پرواز خارجی این فرودگاه در سال 1328 انجام گرفت. این فرودگاه از همان ابتدا یک فرودگاه بین المللی بود و از طریق آن پروازهای خارجی و داخلی بسیار زیادی انجام می گرفت تا جائی که این فرودگاه، جایگزین و کمکی فرودگاه مهرآباد تهران برای پروازهای خارجی بود.

به این معنی که اگر فرودگاه مهرآباد به هر دلیلی، مانند بدی آب و هوا و یا مشکلات فنی، قادر به پذیرش پروازی خارجی نبود، در این فرودگاه به زمین می نشستند. فرودگاه آبادان دومین فرودگاه بین المللی کشور محسوب می شود.

شرکت‌های هواپیمائی خارجی همچون کویت ایرویز، کی ال ام هلند، بریتیش ایرویزانگلیس، لوفت هانزای آلمان، مالتای مالت، سوئیس ایرویز سوئیس، اسکاندیناوی ایراسکاندیناوی و آلیتالیای ایتالیا و غیره در گذشته در این فرودگاه فعال بودند و این فعالیت تا قبل از جنگ ایران و عراق ادامه داشت.

فرودگاه آبادان زمانی به دلیل قرارگرفتن در دالان هوایی بین‌المللی(مسیرهایی که هواپیماها در حین پرواز از یک پایانۀ هوایی به پایانۀ دیگر آن را دنبال می‌کنند) تنها فرودگاه ترانزیتی، کترینگ و سوختگیری مسیر خاورمیانه و اروپا بود.

درباره فرودگاه بین المللی آبادان

 

درباره فرودگاه بین المللی آبادان

فرودگاه بین المللی آبادان یک فرودگاه عمومی و باربری است که با مساحت ۳۵۴ هکتار در قسمت شرقی شهر آبادان و در ارتفاع 6 متر از سطح دریا قرار گرفته است. این فرودگاه از شرق و جنوب به شهر آبادان، از شمال به خرمشهر و از غرب به رودخانه اروند و مرز عراق می رسد. کد یاتا و ایکائو این فرودگاه به ترتیب ABD و OIAA می باشد.

در سال 2016 تعداد پرواز های این فرودگاه به ۶،۷۴۴ رسید و میزان مسافری که از آن پرواز انجام دادند ۶۴۴،۶۱۵ نفر بود. ۵،۶۸۱،۱۵۷ کیلو گرم بار هم توسط این فرودگاه در همین سال جا به جا شده است. این فرودگاه دارای دو باند پرواز با طول های 3،101 متر و 2،265 متر می باشد.

فرودگاه ظرفیت پذیرش 8 هواپیمای پهن پیکر در یک رمپ پروازی به صورت همزمان را دارد. از آنجا که این فرودگاه با استاندارهای جهانی ساخته شده است بنابراین قادر به پذیرش هواپیماهای بزرگی مانند بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس۳۴۰ نیز است.

از برنامه های توسعه ای این فرودگاه تشکیل یک شهر فرودگاهی می باشد که با توجه به موقعیت این فرودگاه و اراضی خالی زیادی که در اطراف آن قرار دارد، این اتفاق امکان پذیر است.

ترمینال‌های فرودگاه آبادان

فرودگاه آبادان دارای یک ترمینال داخلی می باشد که کلیه پروازهای این فرودگاه از طریق این ترمینال انجام می‌گیرد. این ترمینال دارای امکانات مناسبی می باشد از جمله این امکانات می توان به دفاتر فروش بليط، سرويس بهداشتي، نمازخانه، پاركينگ شبانه روزی، غرفه سوغات و تنقلات، خدمات باربري، دفاتر ترافيك شركت هاي هواپيمايي، خدمات تاكسي شهري  و بين شهري، چرخ دستی حمل بار مسافر اشاره کرد.

در صورت نیاز به چرخ های باربری، آنها در کل ترمینال در دسترس شما می باشند و می توانید از آن‌ها برای حمل بار استفاده کنید. اگر فرصت خرید سوغاتی نداشتید، بهترین زمان برای این کار قبل از پرواز می‌باشد که می توانید سوغاتی مورد نظرتان را از غرفه های موجود در ترمینال پروازی فرودگاه خریداری نمائید.

ترمینال‌های فرودگاه آبادان

شرکت‌های هواپیمائی فعال در فرودگاه آبادان

شرکت های هواپیمائی داخلی که در این فرودگاه فعالیت دارند شامل شرکت هواپیمائی ایران ایر، شرکت هواپیمائی ایران ایرتور، شرکت هواپیمائی آسمان، شرکت هواپیمائی کارون (نفت ایران سابق)، شرکت هواپیمائی کیش ایر، شرکت هواپیمائی ماهان، شرکت هواپیمائی قشم، شرکت هواپیمائی تابان و شرکت هواپیمائی زاگرس می باشد.

تنها شرکت هواپیمائی خارجی فعال در این فرودگاه، هواپیمایی ایرعربیاست. این شرکت پروازهائی به مقصد و از مبدا کشور خود یعنی فرودگاه شارجه انجام می دهد.

ایرعربیا فرودگاه بین‌المللی شارجه
ایران ایر فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
ایران ایرتور فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
آسمان   فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی کویت، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
نفت ایران فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
کیش ایر فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
ماهان فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد
قشم فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد
تابان فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان
زاگرس  فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه کرمان، فرودگاه کرمانشاه، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

شرکت‌های هواپیمائی

مسیرهای پروازی فرودگاه

این فرودگاه مقصدهای پروازی مشخصی به فرودگاه‌های داخلی مانند فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه کرمان و فرودگاه کرمانشاه دارد.

فرودگاه‌های خارجی که به آنها پرواز انجام می‌دهد فرودگاه بین‌المللی شارجه و فرودگاه بین‌المللی کویت هستند.

امکانات رفاهی فرودگاه بین المللی آبادان

از امکاناتی که در فرودگاه برای مسافران تعبیه شده است می توان غرفه خرید سوغاتی، شعبات بانک‌ها و رستوران و بوفه ها را نام برد. در محوطه فرودگاه انواع مختلفی از رستوران ها و بوفه ها قرار دارند که بنابر سلیقه تان می توانید غذای مورد نظرتان را خریداری و میل کنید.

در فرودگاه آیت الله جمی آبادان غرفه هایی جهت فروش سوغاتی های آبادان از قبیل خرما و محصولات مرتبط با آن و همچنین ادویه جات ایجاد گردیده است.

فرودگاه آیت الله جمی آبادان دارای پارگینگ روباز شبانه روزی با مساحت یک هکتار و ظرفیت 200 ماشین می باشد. اگر قصد قرار دادن خودرو شخصی به مدت طولانی را دارید به راحتی می‌توانید از پارکینگ این فرودگاه استفاده کنید.

برای رزرو هتل در آبادان می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کمترین زمان ممکن رزرو خود را انجام دهید.

فرودگاه‌های نزدیک به فرودگاه بین المللی آبادان

بندر ماهشهر یکی دیگر از شهرهای جنوبی ایران است که در 104 کیلومتری آبادان واقع شده است. این شهر بندری همانند آبادان یکی از پرترددترین مکان های صنعتی در ایران است که دلیل آن نیز چاه های نفت و شرکت های پتروشیمی موجود در آن است. ماهشهر از شمال به اهواز، از غرب به شادگان، از شرق به رامشیر و امیدیه و از جنوب به خلیج فارس و از جنوب شرق به هندیجان ختم می‌شود.

فرودگاه این شهر در سال 1349 تاسیس و در سال 1370 توسعه آن آغاز شد. این فرودگاه در ارتفاع 2 متری از سطح دریا قرار دارد  و دارای یک باند پرواز با طولی برابر با 2،705 متر است. این فرودگاه در لیست پرترددترین فرودگاه های کشور در سال 2016 در رده 28 قرار دارد.

در همین سال فرودگاه ماهشهر با 1،896 پرواز توانسته است 175،428 مسافر و ۱،۲۷۵،۷۹۰ بار را جا به جا کند. کد یاتا و کد ایکائو فرودگاه به ترتیب MXR و OIAM هستند. فرودگاه ماهشهر به عنوان مرز هوائی شناخته شده است که این موضوع باعث می‌شود در آینده ای نزدیک، به فرودگاهی بین المللی تبدیل شود.

فرودگاه دارای یک ترمینال می باشد که کلیه پرواز های آن از همین ترمینال انجام می گیرد. امکانات این ترمینال در حد قابل قبول و مناسبی می باشد. اکثر مسافران این فرودگاه را کارکنان شرکت های پتروشیمی و نفت تشکیل می دهند.

در حال حاضر فرودگاه ماهشهر 74 پرواز در هفته دارد که مسیر های پروازی آن به فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، فرودگاه بین المللی اصفهان، فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز، فرودگاه مهرآباد تهران و بالعکس انجام می‌شود. شرکت های هواپیمائی مانند شرکت هواپیمائی کیش ایر، شرکت هواپیمائی نفت ایر و شرکت هواپیمائی هواپیمایی کاسپین در این فرودگاه فعالیت دارند.

فرودگاه‌های نزدیک

راه‌های دسترسی به فرودگاه آبادان

وسعت شهر به قدری نیست که مجبور به پرداخت هزینه های بالا برای حمل و نقل باشید. برای رفت و آمد بین فرودگاه و شهر به آسانی می توانید از تاکسی‌های فرودگاه که در کنار ترمینال قرار دارند، استفاده کنید. اگر قصد رفتن به شهرهای اطراف آبادان را داشته باشید تاکسی‌های بین شهری را نیز در فرودگاه نیز می توانید پیدا کنید. با استفاده از این تاکسی‌ها سفری ایمن برای خود و همراهانتان را رقم بزنید.

راه‌های ارتباطی فرودگاه آبادان

دفتر مدیریت 53366488 و 53366477 – 061
معاونت اجرایی 53366471 – 061
معاونت عملیات هوانوردی 53366473- 061
تلفن خانه 5- 53366494- 061
نمابر 53366497- 061
روابط عمومی 53366491- 061
اطلاعات پرواز 199
آدرس آبادان-  فلکه فرودگاه – فرودگاه بین المللی آیت ا… جمی آبادان
کد پستی 31864-63137

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *